تعمیر یخچال سامسونگ در منزل + مشکلات رایج / بخش دوم

تعمیر یخچال سامسونگ بخش دوم : در مقاله قبلی دلایل روشن نشدن یخچال سامسونگ را بررسی کردیم و راهکارهای آسان برای رفع عیب یخچال را در اختیار شما قرار دادیم. حال در این مقاله قصد داریم دو مشکل اساسی یخچال سامسونگ را بررسی کرده و راهکارها را مطرح کنیم. تعمیر لوازم خانگی یکی از مهم ترین مهارت هایی است که لازم است همه ما اطلاعات عمومی نسبت به آن داشته باشیم.

یخچال اتومات نمی کند!

علت اول: ممکن است لوله بلو از جای خود خارج شده باشد.
رفع عیب: در مقاله قبلی گفتیم که قرارگیری لوله بلو در مکان اصلی خود یعنی بدنه اواپریتور بسیار اهمیت بالایی دارد. اگر بدلیل جابجایی بدون احتیاط یخچال و یا موارد دیگر لوله بلو از جایگاهش جدا شود ، اتومات دستگاه با مشکل مواجه شده و با تاخیر روبرو میشود. در مورادی حتی ممکن است اتومات دستگاه بکلی قطع شود. در این وضعیت توصیه میشود، اول به محل قرار گیری لوله بلو نگاه کنید و آن را با احتیاط در مکان اصلی خود قرار دهید. 

علت دوم: شاید کنتاکت های ترموستات به یکدیگر جوش خورده اند.
رفع عیب: گاهی پلاتین های اصلی کلید ترموستات، به دلیل کار مداوم دچار فرسودگی شده و بهم جوش میخورند. برای اینکه مطمئن شوید مشکل یخچال، از اتصال پلاتین هاست باید تست زیر را انجام دهید: اتومات را در حالی که یخچال روشن است به طرف خلاف عقربه ساعت و یا بعبارت دیگر بطرف صفر بچرخانید. اگر یخچال خاموش شد کلید ترموستات (اتومات)سالم است اما اگر تغییر حالت در کار ترموستات مشاهده نشد قطعا پلاتین ها به یکدیگر چسبیده اند. ترموستات را به آرامی از بدنه یخچال خارج نمایید و پس از باز نمودن قاب، آن کنتاک های کلید را از یکدیگر جدا کرده و پس از سمباده کشی ،کلید را به وسیله اهم متر تست نمایید. اگر با حرکت ولوم بطرف چپ و راست، قطع و وصل کلید به وسیله انحراف عقربه اهم متر مشاهده شد، ترموستات را بدون اینکه به لوله مویی آسیبی برسد ، مجددا” به محل استقرار اولیه اش بازگردانید. در بعضی از ترموستات ها ، دسترسی به کلید دشوار و یا غیر ممکن است. اینگونه ترموستات ها را باید تعویض کنیم.

علت سوم: ممکن است مقدار برفک در اواپریتور بسیار زیاد باشد.
رفع عیب: باتوجه به اینکه تجمع برفک در اواپریتور میتواند عمل سرماسازی را مختل کند، بنابراین اگر مقدار برفک اواپریتور از مقدار مشخصی تجاوز کند، عملکرد اتومات قطع شده و یا به کندی و با تاخیر صورت میگیرد. کاری که شما باید برای رفع مشکل انجام دهید این است که اگر یخچال دارای سیستم دیفراست است، آن را به کار بیاندازید. در غیر این صورت یخچال را از برق خارج نموده و درب آن را برای مدتی باز بگذارید و پس از ذوب برفک ها و پاک سازی کامل دیواره های اواپریتور از یخ های زائد، مجددا یخچال را به برق وصل کنید تا اتومات یخچال ، مثل گذشته بصورت مداوم انجام شود.

علت چهارم: ممکن است سیم بندی یخچال اشتباه باشد.
رفع عیب: اگر پس از سیم بندی، یخچال اتومات نمیکند ممکن است علت آن اشتباه شما در سیم بندی باشد. بنابراین لازم است سیم بندی را مجددا بررسی کنید.

 

عملکرد کمپرسور یخچال صحیح است اما اواپریتور دائما خیس است و از آن آب میچکد.

علت اول: ترموستات بر روی درجه مناسب قرار نگرفته است.
رفع عیب: اگر ترموستات در حد کمی تنظیم شده باشد، سرمای ایجاد شده پاسخگوی نیاز یخچال نیست. بنابراین باید به وسیله حرکت ولوم در جهت عقربه های ساعت میزان سرما سازی یخچال را افزایش دهید.

علت دوم: شاید ترموستات تنظیم نیست.
رفع عیب: در بسیاری از موارد مشاهده می شود که به سبب تنظیم نامناسب و یا ضعیف شدن فنر زیر اهرم کلید، مدت استراحت (توقف) ترموستات افزایش یافته و بواسطه افزایش دما در اواپریتور، برفک ها ذوب شده و شاهد ریزش قطرات آب خواهیم بود. بهمین دلیل لازم است با حرکت بسیار ملایم پیچ تنظیم در جهت عقربه های ساعت، توقف ترموستات را کاهش دهیم. البته باید توجه داشت که این عمل نیاز به تبحر فراوانی دارد.

علت سوم: سیستم ذوب برفک (دیفراست) دائم در مدار است.
رفع عیب: در مواردی مشاهده شده که به سبب بروز اشکال در ترموستات دیفراست، شیر سولنوئیدی مدام عمل نموده و با ورود گاز به اواپریتور، یخ و برفک ها ذوب می شوند. برای رفع مشکل، صحت عملکرد دیفراست را کنترل نمایید.

 

اواپریتور در فواصل زمانی کوتاه، مملو از برفک می شود

علت اول: ممکن است لاستیک دور درب خراب باشد.
رفع عیب: اگر لاستیک دور درب خراب شود (از ضخامتش کاسته شود)، بین درب و شاسی یخچال فاصله هوایی ایجاد شده و هوای گرم به داخل یخچال راه می یابد. هوای سرد در برخورد با هوای گرم بصورت قطرات آب در آمده و دوباره یخ می بندد و بدین ترتیب درون یخچال توده های ضخیم یخ و برفک شکل می گیرند. پس لازم است لاستیک دور درب را تعویض نمایید.

علت دوم: غذا بصورت گرم در یخچال قرار داده شده است.
رفع عیب: قرار دادن غذای گرم درون یخچال بمنزله راه یابی هوای گرم بدرون آن است از این رو همواره می بایست دمای غذا در بیرون از یخچال به میزان لازم کم شود و سپس در یخچال قرار گیرد.

علت چهارم: دیفراست اتوماتیک دچار مشکل شده است.
رفع عیب: سیستم ذوب برفک در بعضی از یخچال ها به وسیله شمارنده دفعات باز و بسته شدن درب یا با استفاده از تایمر و یا با بکارگیری اتومات مخصوص دیفراست انجام می شود. اینگونه یخچال ها به برفک بسیار حساس بوده و در صورت از کار افتادن سیستم سریع دچار مشکل می شوند (معمولی ترین مشکل عدم اتو مات یخچال است). برای رفع مشکل، سیستم دیفراست یخچال را بررسی و عضو معیوب را تعمیر و یا تعویض نمایید.

کمپرسور یخچال یکسره در حال کار است اما اتومات نمی کند و در یخچال سرما وجود ندارد.

علت اول: در یخچال گاز وجود ندارد
رفع عیب: باید یخچال را به نمایندگی تعمیر لوازم خانگی نشان دهید تا با دقت در اطراف کندانسور و اواپریتور، حفره ایجاد شده در مسیر گردش گاز پیداشود. سپس یک تعمیر کار مجرب، ابتدا محل آسیب را با مهارت جوشکاری نموده و پس از آن یخچال را تحت فشار هوا قرار می دهد. اگر پس از فشاردهی به یخچال، در تست با کف صابون نشتی مشاهده نشد باید دوکار انجام شود: ابتدا به وسیله وکیوم، پمپ لوله ها را کاملا” از وجود هوا خالی نموده و سپس به آرامی گاز را درون لوله ها تزریق می کنند. پس از اتمام شارژ گاز، لوله کور را مجددا مسدود و جوشکاری می کنند تا از خروج گاز درون یخچال جلوگیری شود. توجه داشته باشید که عملیات تخلیه و شارژ گاز، همچنین ترمیم نقطه آسیب، می بایست به وسیله فردی مجرب انجام شود. در این مورد میتوانید از تعمیرکاران نوین تعمیر کمک بخواهید.

علت دوم: ممکن است گاز یخچال کم باشد.
رفع عیب: اگر شارژ گاز به اندازه کافی نباشد، سرمای ایجاد شده در اواپریتور و کابینت یخچال بسیار ناچیز و نا محسوس است. غالبا”تزریق گاز می بایست بحدی باشد که اگر انگشت خیس خود را به ۳۰ سانتی متری لوله خروجی اواپریتور (که غالبا” در اکثر یخچال ها ، از پشت کابینت خارج شده ) مماس نمایید کاملا”به آن بچسبد. در صورت مشاهده و انجام آزمایش و پی بردن به ناچیز بودن گاز ، می بایست با آزاد ساختن لوله کور و بستن شلینگ مخصوص رابط بین کپسول گاز و کمپرسور، به آرامی آنقدر گاز تزریق نمایید تا سرمای مطلوب در یخچال ایجاد شود. البته تزریق گاز نیز داستان مفصلی دارد.

علت سوم: موتور الکتریکی سالم است اما کمپرسور معیوب شده است.
رفع عیب: کمپرسور را در حالت جدا از یخچال به برق متصل سازید و اگر مشاهده کردید که قدرتی جهت کمپرس ندارد و لوله رفت آن فشار انگشت را دفع نکرده و براحتی مسدود می شود، کمپرسور معیوب شده و باید تعویض شود.

علت چهارم: کندانسور به دیوار چسبیده است و یا فاصله اش با دیوار بسیار ناچیز است.
رفع عیب: کندانسور در سرماسازی نقش بسزایی دارد. از نظر رعایت استاندارد حداقل فاصله کندانسور با دیوار ۲۰ سانتی متر است و از آنجا که رعایت این فاصله، قسمتی از فضای مفید آشپزخانه را اشغال خواهد کرد، معمولا رعایت نمیشود. بنابراین کاهش فاصله، میزان سرماسازی را تحت تاثیر قرار میدهد. پس باید فاصله لازم با دیوار لحاظ شود.

علت پنجم: فن معیوب شده است.
رفع عیب: در بعضی از یخچال های سامسونگ برای خنک شدن کندانسور و گاها موتور از فن استفاده می شود . خرابی فن موجب افزایش دما در قطعات مذکور شده که و موجب کاهش تولید سرما میشود. برای رفع مشکل، سیم های رابط فن را جدا نموده و به وسیله کابل، ولتاژ ۲۲۰ ولت را مستقیما به آن اعمال کنید. اگر فن شروع بکار کرد معلوم میشود که برق به فن نمیرسد. اما اگر فن عکس العملی نشان نداد آن را از شاسی جدا نموده و به دنبال عیب یابی موتور الکتریکی بروید. برای این منظور نیز میتوانید از تعمیرکاران لوازم خانگی نوین تعمیر کمک بخواهید. 

 

ادامه دارد...

چاپ   ایمیل